Пра выбар мовы навучання і выхавання

Паважаныя бацькі!

Згодна з артыкулам 90 Кодэкса Рэспулікі Беларусь аб адукацыі “Мова навучання і выхавання. Вывучэнне моў ва ўстановах адукацыі” бацькі выхаванцаў маюць права выбару мовы навучання”, якое забяспечваецца развіццём сеткі ўстаноў адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання і выхавання.

Таксама у пункце 58 Палажэння Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 25.07.2011 “Аб зацвярджэнні Палажэння аб установе дашкольнай адукацыі і прызнанні страціўшымі моц некаторых нарматыўных дакументаў Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь”адзначана, што навучанне і выхаванне ва ўстанове дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на беларускай і (або) рускай мовах.

Асноўная мова навучання і выхавання ва ўстанове дашкольнай адукацыі (беларуская або руская) вызначаецца яе заснавальнікам з улікам пажадання законных прадстаўнікоў выхаванцаў. Дадзеныя аб мове навучання і выхавання адзначаныя ў Статуце ўстановы дашкольнай адукацыі (артыкул 22 Палажэння).

На тэрыторыі Магілеўскага раёна функцыянуюць 13 устаноў дашкольнай адукацыі з асноўнай беларускай мовай навучання і выхавання: ДУА “Яслі-сад аг.Рэчкі”, “Яслі-сад в.Міхалёва”, “Яслі-сад в.Сумарокава”, “Яслі-сад в Грыбаны”, “Бракаўскі навучальна-педагагічны комплекс яслі-сад-сярэдняя школа”, “Вендаражскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа”, “Махаўскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа”, “Мастоцскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа”, “Сідаравіцкі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-базавая школа”, “Семукацкі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа”, “Сухарэўскі навучальна-педагагічны комплекс яслі-сад-сярэдняя школа”, “Хонаўскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа”, “Пашкаўскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-базавая школа”. Падрабязную інфармацыю аб установах адукацыі Магілёўскага раёна можна атрымаць на іх сайтах.

На падставе пісьма Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 23.02.2018 №02-02-18/1672/дс “Аб пашырэнні магчымасцяў атрымання адукацыі на беларускай мове ва ўстановах дашкольнай адукацыі” ў рэгістрацыйна-кантрольную форму (адміністрацыйная працэдура 6.6.) унесены рэквізіты, неабходныя для забеспячэння ўліку заяў бацькоў (законных прадстаўнікоў) непаўнаплетніх на выбар мовы навучання ва ўстанове дашкольнай адукацыі.

Начальнік аддзела  па адукацыі Магілёўскага райвыканкама А.Б.Заблоцкі